چطور پرواز با کوادکوپتر FPV Racing را یاد بگیریم ؟

در صورتی که شما یک فرد تازه کار در زمینه ی ساخت کوادکوپتر های FPV هستید به طور حتم به دنبال یادگیری پرواز کوادکوپتر های سرعتی نیز هستید .

پس در صورتی که قصد یادگیری پرواز با کوادکوپتر های سرعتی را دارید ما به شما توصیه می کنیم به نکاتی که در اینجا به آن اشاره می کنیم حتما توجه نمایید .


در این قسمت به تعریف ها و اصطلاحات خاصی که در این حرفه استفاده می شود، خواهیم پرداخت.

خط دید : مسیری است که خلبان می تواند کوادکوپتر خود را در طی پرواز مشاهده کنند.

دید اول شخص (FPV) : در این تکنیک یک دوربین روی پهپاد به عنوان چشمه خلبان قرار دارد تا وی بتواند هرآنچه در زاویه دید پهپاد و در میدان دید آن قرار دارد را توسط دوربین مشاهده کنند. در واقع چشم خلبان روی کوادکوپتر خود قرار دارد.

قطعات : موتورها ، ملخها ، ایرفریم یا بدنه ،فرستنده ، کنترلر و هر آن به وسیله ای که به شما اجازه می‌دهد تا کوادکوپتر خود را از راه دور کنترل کنید و تنظیمات آن را تغییر داده و تنظیم کنید به عنوان قطعات کواد کوپتر تلقی می‌شود.

ملخ ها : تنها بخش متحرک یک کواد کوپتر و مولتی روتور ملخ آن است که شدت چرخش آن بستگی به نوع کوادکوپتر، قطعات آن ، کارائی و همچنین سرعت پهپاد بدون سرنشین شما دارد.

دوربین: بسیاری از کوادکوپترها مجهز به دوربینی برای ایجاد امکان ثبت و ضبط تصاویر هستند. از طرفی از جمله مهمترین کاربردهای یک کوادکوپتر ، پهپاد یا مولتی روتور ، تصویربرداری و فیلمبرداری هوایی است. طبق نظر سنجی ها از علاقه مندان، دوربین از نظر اهمیت در جایگاه دوم لوازم جانبی یک کوادکوپتر می باشد.

رادیو کنترل: رادیو کنترل تمام آن چیزیست که باعث می‌شود دستورات شما به عنوان خلبان به کوادکوپتر یا مولتی روتور شما برسد. بنابر این آشنایی کامل با آن برای هدایت صحیح پهپاد بدون سرنشین شما حائز اهمیت ویژه ای است. استیک سمت چپ رادیو کنترل Yaw یا Throttle و استیک سمت راست رادیو کنترل Roll و Pitch می باشند. برخی از رادیو کنترل ها این امکان را به خلبان می دهند تا این تنظیمات را بر اساس راحتی خود تغییر دهند.

 • Roll : با فشار استیک سمت راست رادیو کنترل به چپ و راست می توانید Roll را تغییر دهید.تغییر Roll به منظر چپو راست کردن کوادکوپتر شما در آسمان است.
 • Pitch: با حرکت استیک سمت راست رادیو کنترل به عقب و جلو می توانید Pitch را تغییر دهید.این کار باعث می‌شود کوادکوپتر شما در آسمان به جلو و عقب حرکت کند.
 • Yaw : کافیست رادیو کنترل یک کوادکوپتر را به دست بگیرید و استیک سمت چپ آن را به راست و چپ حرکت دهید تا متوجه مفهوم Yaw شوید.این فاکتور با تغییر استیک سمت چپ روی رادیو کنترل به سمت چپ و راست جهت پهپاد را به صورت درجا در آسمان تغییر می دهد.
 • Throttle : تراتل برای افزایش ارتفاع گرفتن از سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع دریچه گاز کوادکوپتر است. کافیست جوی استیک سمت چپ روی رادیو کنترل را به سمت بالا حرکت دهید تا سرعت چرخش موتورها افزایش یافته و کوادکوپتر اوج بگیرد. برای تنظیم ارتفاع باید از این فاکتور استفاده کنید.
 • Trim : دکمه هایی که روی رادیو کنترل قرار دارند و به شما کمک می کند که Roll ، Yaw ، Pitch و Throttle را در صورتی که از تنظیم و بالانس خارج شده اند، مجددا تنظیم کنید.
 • Aileron: مشابه استیک سمت راست است و مستقیما به کنترل Roll در حرکت چپ و راست مربوط می‌شود.
 • Elevator : در واقع همان استیک راست است که مستقیماً به کنترل Pitch برای حرکت جلو و عقب کوادکوپتر مرتبط می شود.
 • Bank turn : به چرخش دایره‌ای درجای کوادکوپتر به دور خود گفته می‌شود.
 • Hover : هاور یا شناوری به حالتی از کوادکوپتر می گویند که در آن پهپاد ارتفاع ثابتی از آسمان بدون حرکت قرار گیرد.

نکات مهم برای یادگیری بهتر و حرفه ای تر پرواز با کوادکوپترهای FPV Racing :

از کوادکوپترهای کوچک و هوشمند استفاده کنید . ( نکته ای که توسط خیلی از خلبانان پرنده های FPV توصیه می شود )

منظور از این نکته این است که از فلایت کنترل های قوی تر استفاده کنید تا بتواند بعضی از کارها را خود فلایت کنترل انجام دهد .

به عنوان مثال حفظ ارتفاع با سنسور های فشارسنج و یا سونار .

دلسرد نشوید (دقت عمل و پافشاری برای یادگیری بسیار مهم می باشد .)

با تمرین های فراوان و اصولی شما نیز می توانید یک خلبان حرفه ای کوادکوپترهای FPV Racing باشید .

امن پرواز کنید . سعی کنید در محیط هایی پرواز کنید که امن باشند و افراد دیگری در محیط محل تمرین نباشند .

کوادکوپترتان را خودتان بسازید . تا در صورت کرش و آسیب رسیدن به آن بتوانید خودتان در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه آن را تعمیر کنید .

از پرواز خودتان فیلم برداری کنید .

این مورد هم با چک کردن و دیدن فیلم های پرواز می توانید اشتباهات خودتان را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید .


مدهای پروازي

خلبان یک کوادکوپتر میتواند مدهای پروازی را با استفاده از رادیو کنترل و از راه دور تغییر داده و بر اساس نیاز خود تنظیم کند.

مد Manual : در این مد تمام تغییرات و تنظیمات کوادکوپتر دستی بوده و مانند یک هلیکوپتر باید آن را به صورت کامل خودتان کنترل کنید.

مدattitude : این مد زمانی فعال می‌شود که جوی استیک‌ها در مرکز خود قرار بگیرند و کوادکوپتر در ارتفاع ثابتی در آسمان بایستد.

مد GPS hold : جی پی اس این امکان را به کوادکوپتر می دهد تا به موقعیت اولیه خود باز گردد. این کار به صورت خودکار انجام شده و نیازی به کنترلی آن توسط خلبان نیست.


برای فهم دقیق چگونگی کنترل کواد کوپتر با استفاده از رادیو کنترل حتما .باید یک رادیو به دست بگیرید و خودتان پرواز را به صورت کامل تجربه کنید.با اینکه در ابتدا این کار به نظر کمی دشوار می آید اما بدون شک با تمرین به زودی مفهوم دقیقی از پارامترهای رادیو کنترل و فاکتورهای آن خواهید داشت. به مرور می توانید پرواز دقیق تری با کواد کوپتر خود به نمایش بگذارید و خطای کمتری در تعیین موقعیت آن در آسمان داشته باشید.

همان طور که در بالا اشاره شد چهار فاکتور اصلی در کنترل یک کوادکوپتر به شرح زیر است:

 • Roll
 • Pitch
 • Yaw
 • Throttle

Roll:

Roll کوادکوپتر را به چپ و راست حرکت می‌دهد. این کار با تغییر جوی استیک سمت راست، به چپ و راست امکان پذیر است. هر بار که استیک سمت راست رادیو را به چپ و راست حرکت میدهید، کوادکوپتر شما به همان سمت متمایل شده و حرکت می کند.

Pitch:

با تغییر جوی استیک سمت راست به عقب و جلو می توانید Pitch را تغییر دهید.این کار باعث می‌شود تا کوادکوپتر شما به عقب و جلو حرکت کند. دقیقاً همان قضیه‌ای اتفاق می‌افتد که در قسمت اول گفته شد با حرکت جوی استیک به سمت عقب و جلو موتورهای عقبی و جلویی با سرعت بیشتری حرکت کرده و باعث می‌شود که کوادکوپتر به آن سمت متمایل شود.

Yaw:

شاید مفهوم Yaw در ابتدا برای تان کمی گیج کننده باشد. فقط کافیست کوادکوپتر را مانند یک ساعت در نظر بگیرید که با تغییر Yaw می‌توانید آن را در آسمان در جهت ساعتگرد و پادساعتگرد بچرخانید.

Throttle:

با تغییر تراتل یا گاز توسط عقب و جلو کردن جوی استیک سمت چپ روی رادیو کنترل در واقع سرعت موتورها و در نتیجه سرعت چرخش ملخ ها را افزایش و کاهش می‌دهید و این باعث میشود در مدت زمان کوتاه تری حجم هوای بسیار زیادی توسط کوادکوپتر به پایین هل داده شده و پهپاد به آسمان پرواز کرده و و اوج می گیرد. بنابراین باید حتما یک رادیو کنترل به دست بگیرید تا متوجه شوید چقدر و با چه زاویه ای باید Throttle را تغییر دهید تا بتوانید با سرعت دلخواه به مکان و ارتفاع مورد نظر خود برسید.


چک لیست قبل از پرواز:

بدون شک بهتر است قبل از پرواز برای اینکه یک پرواز امن و مطمئن با کیفیت بالایی داشته باشید به چند نکته توجه کنید.در اینجا لیستی از فاکتورهایی که لازم است قبل از پرواز آنها را چک کنید آورده شده است:

 • اگر کوادکوپتر شما دارای دوربین است، بهتر است بررسی کنید کارت حافظه در داخل آن قرار داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که باتری رادیو کنترل به اندازه کافی شارژ دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که باتری کوادکوپتر به اندازه کافی شارژ دارد.
 • از قرار گیری صحیح باتری در کوادکوپتر اطمینان حاصل کنید.
 • مطمئن شوید که تمامی ملخ‌ها روی موتورها محکم بسته شده اند و شل نیستند.
 • دیگر قسمت‌های کوادکوپتر را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ یک از قطعات در جای خود تکان نمی‌خورند و شل نیستند.
 • اگر کوادکوپتر شما نیاز به کالیبراسیون و قفل ماهواره دارند منتظر بمانید تا این عملیات به پایان برسد.
 • اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای پرواز دارید.
 • کوادکوپتر را روی زمین قرار داده و سه یا چهار قدم و به اندازه فاصله ایمن عقب‌تر بروید.
 • در حین پرواز حواستان به مکان کوادکوپتر باشد تا اگر از محدوده سیگنال خارج شد بتوانید موقعیت حدودی آن را تعیین کنید.محدوده‌ی فرستنده را در ذهن داشته باشید و اجازه ندهید که کوادکوپتر شما از آن فراتر رود.


محصول به سبد خرید شما اضافه شد