Fpv مخفف واژه First person view به معنای دید اول شخص....

یک کواد کوپتر Racing یا مسابقه ای ( سرعتی) است که با یک گیرنده به همراه دوربین 4K سینمایی، رادیو کنترل شبیه به کنترلر پلی استیشن ( و یک موشن کنترلر که جداگانه به فروش میرسد)و عینک گاگلز چندی پیش وارد بازار شد. این کواد قابلیت فیلمبرداری و عکس برداری بی نظیری دارد.

قطعات این محصول به صورت جداگانه نیز عرضه میشوند و کاربران میتوانند مثلا عینک های بیشتری تهیه کنند و تا حداکثر هشت نفر میتوانند بطور همزمان متصل شوند و از پرواز بی نظیر این کواد لذت ببرند.

First person view به معنای دید اول شخص و یک تکنولوژی پیشرفته است که مانند واقعیت مجازی میباشد که خلبان میتواند با استفاده از عینک های گاگلز میتواند لذت و هیجانی وصف ناپذیر را تجربه کند.

کواد کوپتر FPV اختصاصا برای فیلم برداری و تصویر برداری ساخته نشده است و اگر شما میخواهید تصویر برداری هوایی بهتری داشته باشید بهتر است از هلی شات های مویک و فانتوم استفاده کنید چون این کواد کوپترها برای فیلم برداری و عکاسی هوایی ساخته شده اند ولی FPV یک پهپاد مسابقه ای است که درپروازهای ریسینگ عملکرد بهتری از خود نشان داده است و سرعتش به 140 کیلومتر بر ساعت (87 مایل بر ساعت) میرسد و میتواند در زمان بسیار کوتاهی تغییر زاویه دهد تا از برخورد با موانع با آن سرعت بالا و آسیب دیدن جلوگیری کند.

همانطور که گفته شد سرعت این پهپاد تا 140KM در ساعت و شتاب آن میتواند در مدت 2 ثانیه از صفر به 100 کیلومتر برسد.


سه حالت پرواز برای این پهپاد وجود دارد:

  • حالت NORMAL یا عادی (N) : ساده ترین حالت پرواز است که برای افراد مبتدی پیش بینی شده است که میخواهند پروازی محتاطانه همراه با یادگیری داشته باشند و با استفاده از GPS یا سیستم موقعیت یاب بصری امکان شناوری در محل (معلق ماندن در هوا) را فراهم می کند و هم چنین با فعال نمودن حسگرهای تشخیص موانع در بخش جلویی در زمان نزدیک شدن به سمت دیوار و صخره یا شاخه درختان و موانعاینچنینی سرعت پهپاد را کاهش میدهد و مانور دادن را به خلبان گوشزد میکند تا از سقوط جلوگیری شود.
  • حالت MANUAL یا دستی (M) : این حالت برای افراد حرفه ای تر ساخته شده است و کنترل کامل پرواز در اختیار خلبان است و تمام حسگرها و حالت معلق ماندن در هوا غیر فعال است.اگر مایل به پرواز با حداکثر سرعت این پهپاد هستید حالت دستی را فعال کنید اما بخاطر داشته باشید برای پرواز با این حالت باید هوشمندانه عمل کنید تا از سقوط و آسیب رساندن به این پهپاد جلوگیری شود.
  • حالت SPORT یا ورزشی (S) : این حالت کمکهای پرواز اتوماتیک را فعال نگه میدارد ولی سنسورهای تشخیص موانع خاموش است و حداکثر سرعت به 60 مایل در ساعت( 96 کیلومتر)میرساند در واقع این حالت ترکیبی از دو حالت عادیو دستی است و میتوان حالت میانی در نظر گرفته شود.

در تمامی این سه حالت ترمز اضطراری فعال است.

دکمه RHT در ریموت کنترل این پهپاد این قابلیت را به شما میدهد که در زمان از دست رفتن سیگنال با پایین نگه داشتن این دکمه ، گزینه بازگشت به خانه RETURN TO HOME فعال شود و پهپاد به ارتفاع از پیش تعیین شده و در نهایت به منطقه ی تیکاف برگردد.


دوربین 4K پهپاد DJI FPV

همانطور که قبلا اشاره شد این پهپاد برای فیلم برداری ساخته نشده است اما نمیتوان دوربین 4K فوق العاده اش را هم نادیده گرفت. این دوربین تصاویر را با کیفیت 4K/60 FPS (60 فریم بر ثانیه) با سرعت 120 مگابیت بر ثانیه ضبط میکند. همچنین قادر به ضبط ویدیوهای اسلوموشن با کیفیت تصویر 1080P را هم دارد.

این دوربین دارای لرزش گیر ROCK STEADY است.

فیلم های ضبط شده با دو فرمت H.264 یا H.265 با حداکثر 120 مگابیت در ثانیه ذخیره سازی میشوند.

دو حالت EMERGENCY BRAKE و HOVER در این پهپاد که در تمامی حالت های قبلا ذکر شده فعال است برای کمک به مبتدیان تعبیه شده که با استفاده از این دو گزینه میتوان در هر زمانی پهپاد را متوقف و معلق نمود تا در شرایط بحرانی از سقوط جلوگیری شود.

حالت های مختلف مشاهده تصاویر

حالت استاندارد: خلبان میتواند با استفاده از این حال تصاویر را با وضوح 1440*81P با دو زاویه دید و سرعت 142 درجه در 60 فریم بر ثانیه یا 150 درجه در 50 فریم بر ثانیه با تاخیر 40 میلی ثانیه ای ببیند.

حالت صاف:خلبان میتواند با استفاده از این حالت تصاویر را با وضوح 1440*810P با دو زاویه دید و سرعت 142 درجه با 120فریم در ثانیهو یا 150درجه با 100 فریم بر ثانیه ببیند.

در این حالت با زیاد شدن نرخ فریم تصاویر ظاهری سینمایی پیدا میکنند و تاخیر به کمتر از 28 میلی ثانیه میرسد.

حالت چند مخاطبی: در این حالت تصاویر پهپاد را با حداکثر 8 عینک مخصوص میتوان دید. این پهپاد با داشتن کیفیت بالای تصویر و تاخیر بسیار کم در دیدن آنها به سرعت نحوه ی حرکت را تغییر دهد و از برخورد با موانع جلوگیری کند.

همانطور که در این مقاله خواندید با توجه به سرعت بسیار بالای این پهپاد بیشترین نگرانی روی تصادف و سقوط این دستگاه است که DJI تمامی ملاحظات را روی تک تک حالتها انجام داده تا ایمنی پرواز بیشتری داشته باشد.

محصول به سبد خرید شما اضافه شد