بررسی ضریب تخلیه در باتری های لیتیوم پلیمر

شاخص C به معنی توانایی و سرعت دیس شارژ و تخلیه ی مداوم یک باتری لیتیوم پلیمر است. این شاخص به کاربران کمک می کند تا مقدار مصرف جریان از باتری لیتیوم پلیمر بدون آسیب رسیدن به آن را محاسبه کنند.

به عبارت دیگر این ضریب نشان دهنده ی توانایی تخلیه باتری در واحد زمان است. مثلا یک باتری 30C از یک باتری 25C سریع تر می تواند تخلیه شود و این امتیاز را دارد که در زمان مشابه، انرژی بیشتری را آزاد کند.

Max Current Draw = Capacity x C-Rating

برای مثال ، اگر یک باتری 3 سل 1000 میلی آمپر با ضریب تخلیه 20C داشته باشید، حداکثر جریانی که میتوانید به صورت امن از آن بکشید معادل 20 آمپر است که از رابطه زیر به دست می‌آید.

1000ma x 20C = 20A

شاید بخواهید آمپراژ بیشتری از باتری بکشید. این کار امکان پذیر است اما توصیه نمی شود. دیس شارژ کردن باتری لیتیوم پلیمر با سرعت بیش از حد باعث آسیب رسیدن به آن می شود و مقاومت داخلی را افزایش می‌دهد.

برای توضیح این مفهوم باید دید که اصلا مقاومت داخلی (IR) چیست؟ هر سلول باتری لیتیوم پلیمری دارای یک مقاومت داخلی است که حداکثر جریانی را که از باتری میتوان کشید را محدود می‌کند.

قانون اهم : ولتاژ (V) = جریان (I) * مقاومت (R)

انرژی از دست رفته از طریق مقاومت به گرما تبدیل می‌شود و این باعث می‌شود باتری بر اثر جریان ناشی از دشارژ با جریان بالا گرم شود. در مواردی که این اتفاق با شدت زیادی رخ دهد ، میتواند منجر به پف کردن باتری شود.

از آنجایی‌که فرمول V=I*R ثابت است، برای حفظ جریان مورد نظر، ولتاژ مورد نیاز باید با مقاومت متناسب باشد. این بدان معنی است که اگر یک باتری با IR بالا داشته باشید، هنگام افزایش تراتل ، جریان زیادی وارد ربات شما نخواهد شد. هنگامی که ولتاژ باتری شما کاهش پیدا می‌کند، موتور شما RPM خود را از دست خواهد داد.

توجه داشته باشید که IR با افزایش عمر باتری بالاتر می‌رود اما میتواند تحت تاثیر عوامل دیگری همچون تغییر دما و ... نیز قرار گیرد.


ضریب C نشان می دهد که با چه سرعتی می توانید باتری را شارژ یا دیس شارژ کنید ( با چه سرعتی جریان کشیده یا وارد آن کنید ).

شاید شنیده باشید که باتری لیپو ی خود را با C1 شارژ کنید. یعنی برای مثال اگر یک باتری 1500 میلی آمپر دارید ، C1 برابر با 1500 میلی آمپر یا 1.5 آمپر است. C2 نیز برابر با 3 آمپر است.

اگر شما یک باتری لیتیوم پلیمر را با C1 شارژ کنید 1 ساعت ، با C2 نیم ساعت و … طول می کشد.

باتری های لیپو ی با کیفیت توانایی شارژ سریع و بی مشکل را دارند، اما در باتری هایی که کیفیت کمتری دارند احتمال تخریب و داغ شدن در آن ها بیشتر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می شود تا حد امکان با C1 شارژ کنید. یا به توصیه های سازنده عمل کنید تا باتری های شما بازدهی بیشتری داشته باشند.


نکات ایمنی در نگهداری باتری لیتیومی:

زمانی که باتری در حال شارژ است خانه را ترک نکنید:

این مسئله بسیار مهمی در هنگام شارژ باتری است که تقریبا بیشتر افراد آن را نادیده می گیرند. با توجه به این مسئله از بروز حوادث بسیاری جلوگیری خواهد شد. تمام اتفاقات و حوادث مرتبط با باتری که قبلا خوانده اید، برای زمانی بوده که شخصی داخل اتاق نبوده است. اگر مجبور به ترک خانه شدید، شارژ باتری را قطع و از شارژر جدا کنید؛ بعد از بازگشت روند شارژ را تکمیل کنید.

در فضای شارژ باتری یک ردیاب تشخیص دود تعبیه کنید:

اگر سر و کارتان با باتری های لیتیوم پلیمر زیاد است و تعداد زیادی از آن ها را در خانه یا محلتان نگهداری می کنید، حتما آنجا را به سنسورهای تشخیص دود و حرارت مجهز کنید تا در مواقع خطرات احتمالی شما را آگاه کند.

باتری باد کرده را شارژ نکنید:

هرگز باتری هایی را که بیش از حد ورم کرده اند را شارژ نکنید. احتمال انفجار آن ها مخصوصا در حالت Over-Charge وجود دارد. سعی کنید آن باتری را دور انداخته و سلول دیگری تهیه فرمایید.


7 نکته مهم در مورد باتری های لیتیوم پلیمر (لیپو یا LiPo)

شارژ تمام باتری های لیپو در 1C

برای شارژ باتری های لیپو باید از میزان 1C استفاده کرد. این ظرفیت شارژ کمی زمان بر است اما بی دردسرترین میزان شارژ است و از گرمایی که باعث آسیب به باتری می رساند، جلوگیری می کند. این میزان شارژ باعث طولانی تر شدن عمر باتری LIPO می شود. همچنین تعادل و توازن پورت شارژر را باعث می شود. به عنوان مثال، شارژ باتری 3400 میلی آمپر ساعت در 1C، شارژ را با میزان شارژ 3.4 آمپر تنظیم می کند.

شارژ باتری خود را بیشتر از 1C قرار ندهید مگر اینکه مورد تایید سازنده باشد

باتری های جدید نرخ شارژ بیشتری را دارند و این سبب کم کردن زمان شارژ برای مواقعی که نیاز هست می شود. استفاده از میزان آهسته تر شارژ، باعث افزایش عمر باتری می شود.

بلافاصله پس از تخلیه باتری را شارژ نکنید

پس از اتمام انرژی باتری بر اثر استفاده، هرگز بلافاصله آن را به شارژ مجدد نزنید. اکثر کسانی که اشتیاق پرواز با کوادکوپتر و هواپیماهای مدل را دارند، با عجله بسیار زیاد باتری را با دمای بالای ناشی از تخلیه، به شارژر متصل می کنند. اینکار به شدت طول عمر باتری لیپو را کاهش می دهد.

استندبای کردن باتری (نگهداری در زمان طولانی)

هرگز باتری را با شارژ کامل به مدت زیاد نگهداری نکنید. و همینطور آن را بمدت طولانی خالی نگاه ندارید. این عامل باعث می شود که سلول قابلیت خود را از دست بدهد و نتواند بصورت بهینه انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند. همچنین قابلیت تخلیه بهینه نیز از بین می رود و در روند تخلیه، دچار مشکل و اختلال خواهد شد.

باتری را Over Charge نکنید

هیچگاه اجازه ندهید باتری لیتیوم پلیمر آورشارژ شود. طراحان و سازنده ها برای اینکار وسیله ای به نام بالانسر (Balancer) ساخته اند که پس از فول شدن باتری، جریان الکتریکی جاری به سمت باتری را بصورت خودکار قطع می کند. البته باید توجه داشته باشید که برخی از دستگاه ها با نام بالانسر ارائه می شوند اما صرفا یک Detector یا یک هشدار دهند و نشانگر هستند. بصورتی که مثلا نشان می دهند که باتری کاملا فول شده است تا شما بدانید باید آن را از شارژ جدا کنید.

باتری را در یک مکان سرد و خشک نگه دارید

باتری های لیتیوم پلیمر در برابر گرما آسیب می بینید و نگه داری آنها در ماشین و فضای گرم باعث کم شدن از عمرشان می شوند.

بهتر است آنها را در مکان های سرد و خشک قرار دهید یا از یک یخچال برای خنک ماندن بدون اینکه باتری فریز شود استفاده کنید. یادتان باشد که یخچال باید بدون رطوبت باشد و باتری ها در فضای خنک و خشک نگهداری شوند.

زمان و تاریخ در باتری لیتیوم پلیمر اهمیت دارد

تاریخ ساخت و زمان در سلول های لیپو بسیار مهم است. هرچقدر از زمان ساخت باتری گذشته باشد، توانایی آن کاهش میابد. بنابراین سعی کنید همیشه از فروشگاه هایی خرید کنید که باتری های جدید زیر یک سال ساخت دارند. این باعث می شود کارایی بیشتری از باتری خود دریافت کنید.

محصول به سبد خرید شما اضافه شد