آشنایی با قابلیت Active Track

Active track نام قابلیت بسیار مهم و کاربردی ای می باشد که در محصولات تخصصی DJI به چشم میخورد . اپراتور ها و هلی شات کار های تخصصی به کمک این ویژگی تصاویر و ویدئو های بسیار مهم و حیرت انگیزی را ثبت و ضبط می کنند . فانتوم ها ، مویک پرو ، اسپارک و … مجهز به این قابلیت می باشند. دنبال کردن سوژه نام دیگر این آپشن پروازی است.

قابلیت Active Track اولین بار در سال 2016 معرفی شد و بر روی کوادکوپتر فانتوم 4 پیاده سازی شده بود. این قابلیت باعث می شد که عکاسان بتوانند به صورت آسان تر و ایمن تر یک عکس سینمایی را داشته باشند. با استفاده از این قابلیت شما می توانید در هر موقعیتی که باشید یک عکس مناسب از سوژه مورد نظرتان بگیرید.

برای استفاده از قابلیت Active Track نیاز است که پهپاد GPS داشته باشد و از سیستم های بینایی برای ردیابی اهداف استفاده کند. در محصولات DJI برای استفاده از این مد می بایست در مد P یا Positioning Mode قرار بگیرید.

هنگامی که بر روی مد Active Track قرار دارید کافی است نرم افزار DJI GO 4 را باز کنید و در صفحه نمایش بر روی شی مورد نظر ضربه بزنید یا اینکه در صفحه نمایش یک باکس در اطراف شی مورد نظر ترسیم کنید. سه تا آپشن هم هنگام استفاده از این مد دارید:

 1. Trace
  در مد Trace کوادکوپتر در فاصله ثابتی از شی مورد نظر شما قرار می گیرد و سپس شما می توانید با استفاده از اهرم رول بر روی فرستنده یا صفحه نمایش DJI GO 4 به دور شی مورد نظر بچرخید.
 2. Profile
  با استفاده از این آپشن شما می توانید با فاصله و زاویه ثابتی از شی مورد نظر حرکت کنید و همچنان مشابه مد Trace با استفاده از اهرم رول به دور شی بچرخید. ضمن اینکه در سری های Phantom4 و سری های Mavic Pro هنگام رسیدن به مانع از چرخش مورد نظر خودداری می کنند ولی در Spark اینکار انجام نمی شود و می بایست ایمنی را رعایت کنید.
 3. Spotlight
  این آپشن با دو آپشن قبلی کاملا متفاوت است به دلیل اینکه نیاز به طور کامل اتوماتیک نیست. هنگامی که این آپشن فعال باشد دوربین به سمت شی مورد نظر قرار می گیرد و شی را دنبال می کند بدین منظور شما می بایست با مهارت پروازی خود کوادکوپتر را طوری پرواز دهید که در فریم باقی بماند. البته چرخش YAW به صورت دستی نیز از بین می رود تا کنترل کاملی داشته باشید ضمن اینکه گیمبال همچنان به صورت آزادانه فعال می باشد.

نکاتی که در حین استفاده از Active Track می بایست از آن استفاده کنید:

 1. رنگ
  از آنجایی که سیستم هایی بینایی بر اساس رنگ کار می کنند انتخاب رنگ هدف مورد نظر بسیار مهم می باشد. بنابراین اگر در حال برف بازی هستید استفاده از رنگ قرمز انتخاب بسیار مناسب تری نسبت به رنگ سفید می باشد زیرا محوطه به رنگ سفید است و پوشیدن لباس قرمز بسیار متمایزکننده است.
 2. سرعت
  از آنجایی که Active Track در P-mode فعال می شود قطعا سرعت نسبت به مد های دیگر مخصوصا اسپورت کمتر است و شما می بایست این نکته را برای هدفی که قرار است دنبال کند در نظر بگیرید. به عنوان مثال Mavic Pro می تواند با سرعت 40 mph در S-mode حرکت کند ولی این سرعت در p-mode به 22 mph میرسد.
 3. موانع
  چنانچه در هنگام استفاده از Active Track به مانعی برخورد کردید کوادکوپتر شما از این مد خارج می شود تا بتواند از برخورد به مانع جلوگیری کند و پس از رد کردن مانع مجددا تلاش می کند که به این مد برگردد حال در صورتی مدت زمان این پروسه طولانی شود و یا موانع زیاد باشد کواد از این مد خارج می شود و نیاز است که مجددا آن را به این مد برگردانید.
 4. قطع ارتباط
  در صورت قطع شدن ارتباط کوادکوپتر همچنان ارتباط خود با شی مورد نظر را حفظ می کند و از این مد خارج نمی شود تا جایی که با کمبود باتری مواجه شود و یا اینکه مانعی ببیند که وارد مد RTH شود.

Active track چگونه بهترین نتیجه را رقم میزند ؟

Active track یک سیستم هوشمند بصری جهت دنبال کردن سوژه های متحرک می باشد .

کافیست فکر کنید تا چه کاری میخواهید انجام دهید . یقینا به کمک این ویژگی می توانید موفقیت بسیار چشم گیری را در تصویربرداری و فیلم برداری هوایی کسب کنید .

البته این سیستم نیاز به رعایت الگوریتم های بسیار واضح و مشخصی دارد . سوژه شما باید در یک خط کاملا مشخص حرکت کند تا کوادروتور بتواند بسیار دقیق آن را تا انتهای پروژه دنبال کند .

در این حالت گویی کوادکوپتر به کمک چشمان تیزبینش سوژه را دنبال می کند . مثلا اگر یک دوچرخه سوار سوژه ما باشد و ناگهان به پشت تپه ای برود و یا پشت دیواری قایم شود پهباد دیگر با چشمانش آن را نمی بیند .

از این قبیل مثال ها بسیار زیاد می توان زد . در حالتی دیگر اگر سوژه مد نظر شما یک انسان باشد و پس از چند دقیقه آن انسان سوار بر یک اتومبیل شود و حرکت کند پهپاد نمیتواند تشخیص دهد که آن سوژه قبلی اکنون در ماشین است و سوژه جدید ماشین است . لذا به دنبال انجام کارهای عجیب و غریب نباشید . سوژه باید در مقابل چشمان کوادکوپتر به طور واضح خودنمایی کند .

رنگ نیز در این سیستم بسیار مهم است . به عنوان مثال اگر سوژه مد نظر شما یک انسان با لباس کاملا قرمز باشد و آن شخص لباسش را عوض و به آبی تغییر رنگ دهد پرنده گیج خواهد شد .

از طرفی تشخیص موقعیت برای دستگاه در مکان هایی که سوژه شباهت بسیار زیادی به سایر اشیا آن منطقه دارد بسیار سخت است .

البته پارامتر رنگ معمولا چیزی است که به سختی تغییر می کند اما اگر به دنبال این هستید که کوادکوپتر کمترین اشتباه را بکند و پیروی بسیار دقیق تری داشته باشد بهتر است تا رنگ بندی سوژه با پس زمینه به طور کامل در تضاد باشد .

در انتها باید خاطر نشان کنیم که اگر با سرعت متوسط تمایل به حرکت به دنبال سوژه دارید فاصله بین پرنده تا سوژه می تواند یک فاصله منطقی و نرمال باشد اما اگر میخواهید پهباد با سرعت بالایی به دنبال سوژه برود برای اینکه از فریم جا نماند بهتر است در فاصله دورتری از سوژه قرار بگیرد سپس شروع کنید .

محصول به سبد خرید شما اضافه شد