انواع هلیکوپتر کنترلی و انتخاب هلیکوپتر مناسب

اگر قصد انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب دارید و می خواهید آن را خریداری کنید ، باید بتوانید بهترین گزینه را متناسب با شرایط خود برگزینید. وقتی به مجلات مخصوص مدل های RC (رادیوکنترلی) نگاه کنید ، متوجه می شوید که هلیکوپتر های کنترلی متنوعی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند .

به صورت کلی هلیکوپتر های کنترلی به دو دسته تقسیم می شوند:

Scale مقیاسی یا مشابه واقعی

Pod & Boom


شکل بدنه هلیکوپتر های Scale مشابه یک نوع هلیکوپتر واقعی است . اغلب این هلیکوپتر ها گران قیمت بوده و برای پرواز های آیروباتیک طراحی شده اند . ولی به دلیل ظاهر و شباهت آنها به نمونه واقعی لذت پرواز با آنها دو چندان است.

یکی از ویژگی های مهم این هلیکوپتر ها پوشش کامل بدنه آنها است که باعث می شود در فواصل دورتر راحت تر دیده شوند.

هلیکوپتر های Pod & Boom دارای دم باریک و بلند (Boom) و پوشش آیرودینامیک و نیمه کامل بدنه (Pod) هستند که باعث می شود این هلیکوپتر ها بسیار سبک بوده و قابلیت مانور پذیری بیشتری داشته باشند .

این دو دسته هلیکوپتر کنترلی از لحاظ ساختمان داخلی بسیار شبیه هم هستند.


دومین مسئله مهم در انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب رادیو کنترل هلیکوپتر است .سیستم رادیو کنترل از فرستنده ، گیرنده ،باتری و سروو ها تشکیل شده است.

شما به وسیله اهرم هایی که روی رادیو کنترل قرار دارند ، فرمان ها را به صورت کدگذاری شده روی امواج الکترومغناطیس به هلیکوپتر ارسال می کنید.

این فرمان ها بعد از رسیدن به گیرنده رمزگشایی می شوند و به سروو مورد نظر می رسد . سروو ، الکتروموتور هایی است که برای تحریک سطوح متحرک ، سیگنال الکترونیکی را به کار مکانیکی تبدیل می کند.

سروو ها و گیرنده توسط باتری قابل شارژ تغذیه می شوند.

رادیو کنترل ها بسیار متنوع هستند و شما باید برای انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید.

یکی از موارد مهم در انتخاب رادیو کنترل تعداد کانال آنها است .تعداد کانال ها مشخص کننده این است که چند فرمان می تواند به طور مجزا از هم توسط فرستنده ارسال شود. بنابراين در راديو‌هاي 3 كانال شما فقط 3 فرمان مجزا براي 3 سرووي مختلف مي‌توانيد ارسال كنيد. معمولاً افرادي كه قبلاً هواپيماي مدل پرواز مي‌دادند و مي‌خواهند هليكوپترهاي مدل را تجربه كنند مي‌پرسند آيا ما مي‌توانيم از راديوكنترل هواپيمايمان براي هليكوپتر استفاده كنيم تا در هزينه صرفه‌جويي كرده باشيم؟


يكي از حياتي‌ترين قسمت‌هاي هليكوپترها موتور آن‌هاست. يك هواپيما براي بالا رفتن و در ارتفاع ثابت پرواز كردن به موتور نياز دارد اما اگر در پرواز موتورش را از دست دهد مي‌تواند بدون موتور در هوا سر خورده يا اصطلاحاً Glide كند و سالم روي زمين بنشيند. اما در هليكوپتر‌ها اگر چه صفحه چرخش ملخ‌‌ها شبيه بال هواپيما عمل مي‌كند اما اين هنگامي صحيح است كه ملخ‌ها در چرخش باشند. مي‌دانيم چرخش ملخ‌ها به نيروي محركه نياز دارد.

بنابراين هليكوپترها همواره به موتور تكيه دارند. البته در يك مانور خاص به نام اتوروتيشن (Autorotation) كه گاهي به طور عمدي و گاهي به صورت اضطراري و اجباري انجام مي‌گيرد مي‌توان هليكوپتر را بدون موتور و بدون اينكه ملخ‌هايش از حركت باز ايستند، از ارتفاع بالا هدايت و روي زمين فرود آورد. اما اين مانور بسيار مشكل بوده و شرايط ويژه‌اي لازم دارد. موتور‌هاي متعارف در هليكوپتر‌هاي مدل از نوع پيستوني الكلي مي‌باشند. موتورهاي الکلي مجهز به شمع تابشي (Glow plug) بوده كه با سوخت متانول (متيل الكل) تغذيه مي‌شوند.

تفاوت شمع‌هاي تابشي با شمع‌هاي جرقه‌زن (Spark plug) موتورهاي بنزيني در اين است كه شمع‌هاي تابشي حين كار موتور به منبع انرژي متصل نيستند و فقط هنگام استارت موتور از باطري 2/1 ولت انرژي مي‌گيرند. اين باطري كه با گيره مخصوص به شمع متصل مي‌شود پس از روشن شدن موتور جدا مي‌شود.


جایرو آخرین قسمت از ۴ جزء ضروری هلیکوپتر های کنترلی است که باید در انتخاب هلیکوپتر های کنترلی مناسب به آن توجه نمود.

جایرو ، دستگاه کوچکی است که که معمولا شامل دو قسمت حس کننده (Senssor) و پردازشگر (Processor) است و رفتار ارتعاشی و ناخواسته دم را که بر اثر عوامل مختلف مثل باد ، بد کار کردن موتور و … خنثی می کند . جایرو بر سر راه گیرنده قرار می گیرد و فرمان ارسالی به رادار را تصحیح می کند .

گاهی اوقات نیز شما با عبارت هلیکوپتر ۳٫۵ کاناله یا ۲٫۵ کاناله روبرو می شوید که در حقیقت هلیکوپتر ۳ کاناله به همراه سنسور جایرو است که به هلیکوپتر ۳٫۵ کاناله مصطلح شده است.

اگر در انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب ، نکات ذکر شده را در نظر گیرید ، می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید و از پرواز با هلیکوپتر کنترلی خود لذت پرواز را بچشید .

محصول به سبد خرید شما اضافه شد