تری کوپتر ها مناسب برای پرواز های ریس و سرعتی

تری کوپتر ها در خانواده بزرگ مولتی روتور ها در جایگاه سوم قرار می گیرند و از سه موتور مجزا تشکیل شده اند . از تری کوپتر ها بیشتر برای پرواز های ریس و سرعتی استفاده می شود و به دلیل وجود ۳ موتور چندان قابل اعتماد نیستند و استیبل نمی پرند . در واقع اگر طراحی یک تری کوپتر را همانند یک دایره ۳۶۰ درجه فرض کنید هر موتور با زاویه ۱۲۰ درجه نسبت به یکدیگر نصب شده است . البته از تری کوپتر ها می توان برای مصارف متعددی استفاده کرد اما متاسفانه این گروه جایگاه ویژه ای در میان علاقه مندان و طرفداران باز نکرده است . این روز ها به دلیل وجود کوادکوپتر ها و پرواز بسیار استیبل و دقیق و کاربری ساده و آسان آن ها تری کوپتر ها چندان به چشم نمی آیند .

برند های تولید کننده کوادکوپتر های تفریحی سرگرمی مدتی پیش بر طراحی و تولید تری کوپتر ها نیز تمرکز کردند که متاسفانه با شکست مواجه شدند . به عنوان مثال کمپانی بنام چرسون تری کوپتر دوربین دار cx-33 را به صورت پکیج کامل همراه با مانیتور روانه بازار کرد . این مدل پروازی دارای ظاهری بسیار زیبا و جذاب بود اما با تمامی مدل هایی که کاربران تا آن روز با آن مواجه شده بودند فرق می کرد . از این روی با استقبال خوبی مواجه نگشت و کاربر علاقه مند نتوانست به آن اعتماد کند . حتی جالب است که بدانید این مدل در سر هر بازو از دو ملخ یعنی مجموعا شش ملخ بهره برده بود و همین قضیه کمک می کرد تا پرنده بسیار پرقدرت پرواز کند .

معمولا شکل کلی تری کوپترها به دوشکل T یا Y می باشد . به دلیل موتورهای کم ، پایداری این پهپاد نسبتا کم می باشد به طوری که نمی توان مثل کوادکوپترها آن را هدایت کرد . با توجه به یک اصل کلی هر چه تعداد موتورها بیشتر باشد پایداری پهپاد بیشتر می باشد . مثلا در هگزاکوپترها ، اوکتا کوپترها و … حتی اگر یکی از موتورها از کار افتاد پهپاد همچنان به پرواز خود ادامه می دهد اما در تری کوپترها اگر یک موتور در هنگام پرواز خراب شود حتما تری کوپتر شما سقوط خواهد کرد .دوال کوپتر چیست؟

دوال به معنای دو می باشد و منظور از دوال کوپتر یعنی در طراحی و ساخت این مدل از دو موتور استفاده شده است . لازم بذکر است اين پرنده را بي كوپتر نيز مي نامند . این پرنده دارای دو موتور می باشد که به شکل های مختلف و با استفاده از سرووها حرکات مختلف آنها به اجرا در می آید ، و جهات حرکتی به سمت جلو و عقب و راست و چپ توسط پیشرانش موتورها و با کمک تیغه های حرکتی که از طریق سروو جا به جا می شوند به حرکت مجموعه کمک می نمایند .

این گروه اولین ویژگی مولتی روتور ها یعنی مجهز بودن به دو موتور را دارا می باشد اما متاسفانه از این دسته نیز استفاده چندانی نمی شود و در میان مردم بسیار محبوب نیست و جایگاهی ندارد . البته شاید در آینده ای نه چندان دور نیز بتوان از آن ها برای مصارف متعدد و مهمی بهره برد . دوال کوپتر ها دارای جایگاه دوم در تقسیم بندی مولتی روتور ها هستند .

محصول به سبد خرید شما اضافه شد