قوانین پرواز هلی شات و کوادکوپتر

استفاده غیر مجاز و بدون مجوز از کوادکوپترهای حرفه‌ای شامل جریمه‌های سنگین مالی و اجتماعی است. این مقاله به بررسی قوانین و حقوق فعلی استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و کوادکوپتر در ایران می‌پردازد. امروزه استفاده از مالتی‌روتورها در ایران بسیار رایج شده و افراد استفاده‌های مختلفی از این گجت‌های پرنده دارند. اما حضور هواپیماهای بدون سرنشین غیر نظامی باعث شده قوانین زیادی در استفاده از این پهپادها مطرح شود.

مکان‌هایی که پرواز کوادکوپتر در محدوده آن ممنوع است :

 • فرودگاه و محل‌های پروازی به علت تداخل با پرواز هواپیماهای سرنشین دار
 • بیمارستان ها، مدارس و اماکن آموزشی، آسایشگاه‌ها، مساجد و زیارتگاه‌ها به علت اختلال در فعالیت و ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت‌های دیگر
 • نزدیک مکان‌ها و ایستگاه‌های نظامی و اماکن عکسبرداری ممنوع همانند پادگان‌ها، سدها، سفارتخانه‌ها، خطوط انتقال نفت و گاز، مراکز امنیتی و انتظامی، ایستگاه‌های پلیس و ... تنها در صورتی این امکان فراهم خواهد بود که اماکن مذکور در تصویر مشهود و واضح نباشند.
 • محدوده انواع نیروگاه‌ها بخصوص نیروگاه هسته‌ای
 • آثار باستانی محافظت شده به دلیل احتمال ایجاد صدمه و تخریب آثار باستانی
 • سکوها و سایت‌های پدافند و نوار مرزی کشور تا فاصله 500 متر؛ به دلیل امکان اشتباه گرفتن به عنوان تهدید و شلیک
 • محل تجمع انسان‌ها، بزرگراه‌ها و خیابان‌ها، تونل‌ها، پمپ بنزین و امکان قابل اشتعال و همچنین اماکنی مانند پارک‌ها که تجمع انسان‌ها وجود دارد.

از قوانین دیگر استفاده از کوادروتورها:

 • هواپیماهای بدون سرنشین را در مکان‌های شلوغ و پر جمعیت پرواز ندهید.
 • هنگام پرواز پهپاد به مناطق و حریم خصوصی افراد وارد نشوید.
 • هلی‌شات ها را در نزدیکی فرودگاه و یا مناطقی که هواپیماها در حال پرواز هستند، پرواز ندهید.
 • توریست‌ها و گردشگرها حتما قبل از اقدام به پرواز مجوز لازم را کسب نمایند؛ در غیر این صورت حبس یا دیپورت از کشور را در پی خواهد داشت. پس برای فعالیت‌های تبلیغاتی و فیلمبرداری با کوادکوپتر باید از نهادهای مربوطه مجوز اخذ کنید.

نور، دما و شرایط جوی مناسب پرواز:

استفاده از کوادکوپترها در طول روز و فقط در شرایط آب و هوایی مناسب امکان دارد. نیم ساعت بعد از طلوع آفتاب و نیم ساعت قبل از غروب خورشید و در شرایطی که رعد و برق، تندباد، گردباد و طوفان نباشد، امکان پرواز کوادکوپتر فراهم خواهد بود.


ثبت، آموزش و اخذ مجوز پرواز با هلی شات:

سامانه‌ای امن تحت وب در کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران با نظارت مستقیم مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و شورای امنیت کشور و زیر نظر نهادهای مرتبط هوایی، انتظامی و امنیتی و سازمان هواپیمایی کشوری در ایران وجود دارد که در آن وسایل هلی شات دارای قابلیت فیلم برداری بر اساس رده بندی آیین نامه فوق ثبت و شماره‌گذاری می‌شوند و سند مالکیت برای وسیله با پلاک مشخص صادر خواهد شد. همچنین در گمرک اقلام تعریف شده ثبت و رهگیری خواهد شد و با رعایت مقررات در فروشگاه‌های مجاز، به مشتری مجاز قابل فروش خواهد بود.


مشخصات و شرایط پرواز پهپاد با کاربرد غیر تجاری:

 • پهپاد باید با دید مستقیم خلبان و بدون کمک هیچ سامانه مصنوعی (مانند خلبان خودکار) قابل پرواز باشد.
 • خلبان باید بدون هیچ ابزار کمکی اعم از دوربین، ردیاب، فرستنده تصویر و بدون اعتماد به فرد دیگری کوادکوپتر را هدایت کند.
 • رادیو کنترل پهباد تاییدیه مخابرات رادیویی را از یک نهاد استانداردسازی و نظارتی مرتبط داخلی یا خارجی معتبر داشته باشد و در فاصله مجاز و ایمن پرواز نماید.
 • باید فقط در مصارف غیر تجاری و غیر انتفاعی به کار گرفته شود.
 • ارتفاع پرواز کمتر از 120 متر از سطح زمین باشد.

مصادیق کاربری های غیر تجاری و غیر انتفاعی به شرح زیر است:

پرواز جهت تفریح و سرگرمی، پرواز برای افزایش مهارت یا شرکت در مسابقات، پرواز جهت عکاسی و فیلم برداری صرفا برای کسب مهارت، پرواز جهت یادگیری قابلیت زیر سیستم ها و تجهیزات جانبی، پرواز در راستای تحقیق و پژوهش بدون کارفرما و کسب درآمد، پرواز در راستای اهداف زیست محیطی بدون کسب درآمد و پرواز با هدف امداد و نجات بدون کسب درآمد.

مصادیق کاربری های تجاری و انتفاعی کوادکوپتر به شرح زیر است:

پرواز جهت آموزش به دیگران در قبال اخذ وجه یا معادل آن، انجام نمایش پروازی در قبال قرارداد و یا اخذ وجه، عکس برداری یا فیلم برداری هوایی جهت فروش یا اخذ درآمد، آموزش کار با زیر سیستم ها و تجهیزات جانبی با هدف درآمدزایی، پرواز در راستای تحقیق و پژوهش با کارفرما و جهت کسب درآمد، پرواز با مقاصد سینمایی، اکتشاف، نقشه برداری و کشاورزی، پرواز با مقاصد نشت یابی، کنترل ترافیک، سنجش از دور و حمل بار


محصول به سبد خرید شما اضافه شد