معرفی برخی از پهپاد های رادارگریز دنیا

در این مقاله قصد داریم بعضی از پهپادهایی که از فناوری رادارگریزی بهره می گیرند را به شما معرفی نماییم. لازم به ذکر است در این مقاله در مورد پهپاد هایی که هنوز در مرحله ی طراحی هستند هیچ صحبتی به میان آورده نشده چرا که تا زمانی سلاحی عملیاتی یا حداقل نمونه مهندسی آن، رو نمایی نشده است نمیتوان به درستی آن را تحلیل و بررسی کرد و در مورد پهپادهای مدرن اما غیر راهبری همچون پرداتور و MQ-9 حتی گلوبال هاواک و شاهد۱۲۹ ایرانی صحبتی به میان آورده نشده چرا که کلاس این پهپادها با پهپادهای رادارگریز متفاوت می باشد در صورتی که برای برتری هوایی نیاز به چند صد پرداتور باشد اما این پهپادهای رادار گریز با چند ده فروند کارایی به مراتب بیشتر و بهتر را نجام میدهند چراکه هم رادار گریز هستند و هم سلاح قابل توجهی حمل میکنند و دقت و کیفیت پرواز بسیار متفاوتی با سری پهپادهای نظامی عادی دارند.


Barracuda: در اصل نام یک ماهی شکارچی به نام کوتر ماهیان می باشد. پهپاد Barracuda یک پهپاد اروپایی ست(بیشتر آلمانی است تا اروپایی ولی به دلیل یگانگی کشور های اروپایی،این پهپاد اروپایی خوانده میشود)،که توسط کمپانی چند ملیتی اروپایی EADS برای ماموریت ها و هدف های دیدخ بانی و شناسایی و جنگی و درگیری توسعه یافته است.

Barracuda یک پروژه مشترک بین آلمان و اسپانیا ست.پروژه Barracuda پس از سقوط نمونه اول در دریا به هنگام فرود لغو شد،ولی دوباره در سال ۲۰۰۸ از سر گرفته شد.دومین نمونه در نوامبر ۲۰۰۸ بازسازی و کامل شد.نمونه بازسازی شده Barracuda تست های پروازی خود را در پایگاه هوایی Goose کانادا در جولای ۲۰۰۹ با موفقیت به صورت خودکار و از راه کنترل زمینی پشت سر گذاشت.به دنبال آن در رقابت های هوایی سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ نیز شرکت کرد.

یکی از هدف های اصلی پروژه Barracuda رقابت با رقیب فرانسوی ساخت کمپانی Dassault،یعنی nEuron و به منظور رقابت استراژتیکی و دفاعی است.هر دو این پهپاد ها توانایی پنهانکاری و رادار گریزی(stealth) و بیشینه سرعت ۰٫۸۵ ماخ میباشند. در حالی که آلمان و اسپانیا درحال کار بر روی پروژه Barracuda بودند، فرانسه،ایتالیا،سویس،سوئد،یونان و باز هم اسپانیا بر روی پروژه nEURON سرمایه گذاری کردند.

به دلیل توسعه Barracuda،هنوز اطلاعات زیادی درباره این پهپاد در دست نیست.با این وجود انتظار میرود که باراکودا سقف پروازی ۶۱۰۰ متر و توانایی حمل ۳۰۰ کیلوگرم جنگ افزار داشته باشد.

یکی دیگر از هدف های اصلی طراحی و ساخت Barracuda به عنوان یک پهپاد،وارد کردن کمپانی EADS به بازار پهپاد های دارای ارتفاع پروازی متوسط و دور برد که زیر سلطه ۲ کشور آمریکا و اسراییل بود،است.آغاز به کار رسمی پروژه Barracuda در نمایشگاه بین المللی هوا فضا سال ۲۰۰۶ برلین با نمایش ویژگی ها و برنامه های نظامی Barracuda شروع شد. تمرکز فعلی EADS دریافت گواهینامه پرواز های نامنظم Barracuda در حریم هوایی آلمان است،در حالی که هدف بلند مدت دریافت گواهینامه پرواز در مرز های غیر تفکیک شده است.

همچنین برنامه ای برای توسعه Barracuda به عنوان یک پلت فرم مدولار دارند که آن را توانا میسازد تا برای هدف ها و کاربرد های مختلف همچون گشت دریایی سرهم بندی شود.اگر چه برای توانایی دفاعی برنامه ای در دست نیست ولی ممکن است در صورت تمایل خریداران این پهپاد برای داشتن این ویژگی،Barracuda با توانایی سرهم بندی برای حمل جنگ افزار نیز ارائه شود.Barracuda ممکن است توانا به داشتن سیستم جنگ افزاری باشد که ممکن است در قسمت فرو رفتگی مرکزی آن قرار گیرد.(همان فرو رفتگی که در بالا در وسط پهپاد میبینید).

نمونه اولیه Barracuda اولین پروازش را در آپریل ۲۰۰۶ و درحالی که مرکز کنترلش در شبه جزیره Iberian که در جنوب غربی اروپا قرار دارد با موفقیت انجام داد.ولی همانطور که گفته شد در یک تست پروازی دیگر در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۶ به هنگام فرود در خارج از ساحل اسپانیا در دریا سقوط کرد.(باند فرود در “شبه جزیره Iberian قرار داشت ولی هواپیما پس از گذراندن پرواز به هنگام بازگشت برای فرود به ساحل نرسید و در دریا سقوط کرد.)

بدنه Barracuda کاملا از فیبر کربن ساخته شده است که انعطاف پذیری بالایی دارد(در ساخت بدنه Eurofighter Typhoon هم به مقدار قابل توجهی از این ماده استفاده شده است).تنها در ساخت تیرک های اسکلت داخلی بال به منظور تقویت بال از فلز استفاده شده است. تیرک های اسکلت بال به همراه بال به راحتی از پرنده جدا شده و جا به جایی نقل پهپاد را آسان میکنند.


ناسا ایکس-۴۳ : هواپیمای بدون سرنشین مافوق صوت است که توسط ناسا ساخته شد. نسخه اولیه، ایکس-۴۳ سرعتی بیش از هفت ماخ در حدود ۸۰۵۰ کیلومتر / ساعت در ارتفاع ۳۰،۰۰۰ متر یا بیشتر را تجربه کرد. سه نمونه از ایکس-۴۳ ساخته شده که نمونه اولیه در اقیانوس آرام سقوط کرد ولی دو نمونه دیگر با موفقیت پرواز کردند.

مشخصات:

محصول: ناسا

نوع: بدون سرنشین

کشور سازنده: آمریکا

معرفی رسمی: ۲۰۰۱

ساختار:

خدمه: ۰

طول : ۳٫۷ متر

ارتفاع:

وزن : ۳۰۰۰ پوند معادل ۱۳۰۰ کیلوگرم

کارایی:

حداکثر سرعت: ۷۵۲۰ مایل در ساعت معادل ۱۲،۱۰۰ کیلومتر در ساعت

حداکثر برد:

سقف پروازی: ۹۸۴۰۰ فوت ۳۰۰۰۰ متر

توان

پیش ران (موتور): بکارگیری موتوری شبیه پگاسوس و scramjet

جنگ افزار / ماموریت ظرفیت ترابری:

مدل ها

X-43B

X-43C

X-43D

وضعیت: X-51 جایگزین آن شده است.


X-45A

بوئینگ ایکس-۴۵ (به انگلیسی: Boeing X-45) نام یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت شرکت بوئینگ آمریکا است. پروژه ساخت این هواپیما زیر نظر دارپا و برای نیروی هوایی آمریکا قرار دارد.

مشخصات:

محصول: بوئینگ

نوع: بدون سرنشین

کشور سازنده: آمریکا

معرفی رسمی: ۲۰۰۲

ساختار:

خدمه: ۰

طول : ۲۶٫۵۷ فوت معادل ۸٫۱ متر

عرض: ۳۳٫۷۹ فوت معادل ۱۰٫۳۰ متر

ارتفاع: ۷٫۰۲ فوت معادل ۲٫۱۴ متر

وزن خالی: ۸۰۰۳ پوند معادل ۳۶۳۰ کیلوگرم

کارایی:

حداکثر سرعت: ۵۷۲ مایل در ساعت معادل ۹۲۰ کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد: ۱۴۹۱ مایل معادل ۲۴۰۰ کیلومتر

سقف پروازی: ۴۳۳۰۷ فوت ۱۳۲۰۰ متر – ۸٫۲ مایل

توان

پیش ران (موتور): ۱ عدد شرکت Honeywell F124-GA-100 موتور توربوفن خروجی رانش ناشناخته است.

جنگ افزار / ماموریت ظرفیت ترابری:
بمب های هدایت شونده دقیق در سراسر دو محفظه داخلی

مدل ها
X-45 سری پایه

X-45A مدل اصلی

X-45C داراری موتور سری F404 توربوفن

X-45N مدل سفارشی برای USN

X-45C phanto Ray مدل سفارشی با سرمایه گذاری خصوصیBoeing X-45C

Phantom Ray (اشعه شبح) یک هواپیمای بدون سرنشین و رادار گریز در کلاس SUCAV یا همان Stealthy Unmanned Combat Air Vehicle (هواپیمای بدون سرنشین نظامی با قابلیت پنهانکاری) و با سرمایه گزاری مستقیم کمپانی بوئینگ می باشد فانتوم ری .با ابعادی مشابه هواپیماهای جنگنده، از قابلیت هایی همچون: نظارت هوایی، حملات زمینی و سوخت گیری هوایی در طول عملیات بهره مند میباشد. این هواپیما در غالب یکی از پروژه های واحد Boeing Phantom Works (یکی از بخش های کمپانی بوئینگ با هدف ساخت نمونه اولیه تجهیزات دفاعی و امنیتی پیشرفته) توسعه یافت فانتوم ریدر واقع نمونه توسعه یافته هواپیمای بدون سرنشین نظامی X-45C می باشد Boeing این هواپیما را با هدف ارائه به آژانس تحقیق پیرامون پروژه های دفاعی پیشرفته ایالات متحده(DARPA) و برنامه بهره برداری از هواپیماهای مشترک بدون سرنشین (J-UCAS) توسط نیروی هوایی (U.S.A.F) و دریایی (U.S Navy) ایالات متحده آمریکا، گسترش داد. با این حال فانتوم ری جهت رقابت و حضور در هیچ برنامه دیگری ساخته نشده است.


X-47A

ایکس ۴۷- آ پگاسوس (به انگلیسی: X-47A Pegasus) نام یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت شرکت نورثروپ گرومن و سکیلد کامپوزیتس آمریکا است. این هواپیما برای نیروی دریایی آمریکا سفارش داده شده‌است، که با نورثروپ-گرومن ایکس ۴۷-ب جایگزین خواهد شد.

برخی مشخصات این پهپاد :

طول : ۸٫۵ متر

مساحت بال : حدود ۳۶ متر مربع

ارتفاع : ۱٫۸ متر

وزن خالی : ۱۷۴۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست : ۲۶۷۸ کیلوگرم

موتور : ۱ عدد موتور جت توربوفن Pratt & Whitney Canada JT15D-5C

برد : ۲۷۷۸ کیلومتر

تعداد تولید شده: براساس منابع یک نمونه


RQ-180

پهپاد جدید مدل بزرگتر و پیشرفته‌تری از پهپاد RQ-170 Sentinel نیروی هوایی آمریکاست که توسط شرکت «لاکهید مارتین» توسعه یافته است. پهپاد جدید RQ-180 مجهز به رادار، حسگرهای فرکانس رادیویی و ابزار شناسایی برای استفاده در مأموریت‌های جمع آوری اطلاعات، نظارت و شناسایی مورد است و برای انجام جنگ الکترونیک نیز کاربرد دارد. طول بال پهپاد RQ-180 بیش از ۴۰ متر است، درحالیکه طول بال RQ-170‌ سنتینل بین ۲۰ و ۲۷ متر تخمین زده می‌شود. پروژه طبقه بندی شده RQ-180 در پایگاه نظامی مخفی در صحرای نوادا مورد آزمایش قرار گرفته است. این پهپاد پیشرفته که جزو یکی از پروژه‌های فوق سری نیروی هوایی آمرspan lspan lang=”FA”ang=”FA”یکا محسوب می‌شود، احتمالا از سال ۲۰۱۵ میلادی در مأموریت‌های نظارت و شناسایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصول به سبد خرید شما اضافه شد