نکته مهم در راه اندازی کوادکوپتر بعد از سانحه...

کوادروتور یک وسیله مصرفی است و چون برای پرواز طراحی شده است ممکن است هر خطری آن را تهدید کند ، مثلا خطر برخورد با موانع یا سقوط در آب یا استفاده ناصحیح که میتواند منجر به آسیب دیدن آن شود.

بسیاری از کاربرانی که برای باره اول کوادکوپتر را خریداری میکنند ، به دلیل هیجان اولیه پرواز ممکن است دستگاه خود را به مانع بکوبند که نتیجه آن چیزی جز خرابی ، شکستن ملخ ، شکستن فریم یا گیرپاچ موتور نمی تواند باشد.

تعمیرات یک کوادکوپتر علاوه بر اینکه هزینه های بیشماری را شامل می گردد ، میتواند باعث دلسردی شما از پرواز گردد ، هزینه تعمیرات و دستمزد تعمیرکار و از همه مهمتر مدت زمانی که بدون کوادکوپتر خواهید ماند بسیار آزار دهنده است ، ما در این مقاله میخواهیم به شما آموزش دهیم که چطور کوادکوپترتان را تعمیر کنید.


چنانچه کوادکوپتر شما دچار سانحه شد و هنگام پرواز مجدد با ایرادات اساسی روبرو گردید اصلا نگران نباشید تعمیرات آن کاره ساده ای است ، ابتدا به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر در حین پرواز ، مولتی روتور شما به مانع برخورد کرد اولین کاری که باید انجام دهید این است که سریعا اهرم تراتل (قدرت موتورها) را ببندید ، با این کار موتورهای دستگاه سریع خاموش شده و ملخها و موتورها کمترین آسیب را می بینند ، پس به این نکته توجه داشته باشید.
 • اگر پرنده شما در حین پرواز داخل آب سقوط کرد ابتدا موتورها را خاموش کنید و سعی کنید سریعتر دستگاه را از داخل آب بیرون آورده و برد اصلی را خاموش نمایید تا قطعات الکترونیک کمترین آسیب را ببینند و سپس باتری را از سوکت جدا نمایید.

رعایت دو نکته ای که در بالا به آنها اشار شد میتواند برای تعمیر کوادکوپتر شما را تا ۵۰% جلو بیاندازد ، و اما راه اندازی مجدد دستگاه!

معمولا بعد از سانحه عجله دارید تا هرچه سریعتر کوادکوپترتان را دوباره به پرواز در بیاورید اما اصلا عجله نکنید ، ابتدا دستگاه را مورد بررسی قرار دهید ، وضعیت ملخها و سالم بودن آنها را چک کنید ، سپس با دست ملخها را حرکت داده تا از سالم بودن چرخ دنده ها و مکانیک موتورها مطمئن شوید ، اگر ملخ شکسته بود آن را با ملخ هم نام خود (A یا B) تعویض نمایید.


نکته مهم در راه اندازی کوادکوپتر بعد از سانحه:

بعد از اینکه از سلامت ملخ و موتور و گیربکس اطمینان پیدا کردید نوبت به چک باتری و مدار دستگاه می باشد ، باتری را مجدد از نظر ظاهری چک نمایید که باد کردگی یا پارگی کاور در آن مشاهده نگردد ، برای تست پرواز حتما در یک محیط باز که حداقل تا فاصله ۳ متری شما هیچ مانعی وجود نداشته باشد بروید ، سپس سوکت را متصل کرده و کوادروتور را روشن نمایید ، وضعیت LED ها را بررسی کنید سپس پرنده را بر روی یک سطح صاف قرار داره و ریموت کنترل را روشن نمایید ، با حرکت دادن اهرم تراتل ، ریموت و پرنده را به هم متصل کنید و قبل از تیکاف حتما کوادکوپتر را کالیبره نمایید.

کالیبره نمودن کوادکوپتر بسیار مهم می باشد زیرا با این کار جایروهای دستگاه موقعیت خود را با قطب نمای زمین ست می نمایند و باعث می شود تا پرنده صاف از روی زمین تیکاف نماید.


معمولا یک کوادکوپتر دچار سانحه ممکنن است با موارد زیر روبرو گردد:

 1. هنگام پرواز به یک سمت کشیده شود
  راه حل : ابتدا پرنده را کالیبره کنید ، اگر مشکل برطرف نشد سعی کنید با تریم دادن صحیح موقعیت پرواز را ثابت نگه دارید ، اگر باز هم مشکل برطرف نشد راه حل آن تعویض موتور می باشد.
 2. موتورهای دستگاه کار میکنند اما پرواز نمیکند
  راه حل : ملخ را به درستی در بازوی مربوط به خود قرار نداده اید ، ملخهای کوادکوپتر چپگرد و راستگرد دارند که دو به دو هم جهت هستند ، ملخهای که روبروی هم هستند هم جهت میچرخند و ملخهای کنار هم ، خلاف جهت میچرخند و در نهایت بادی که تولید میکنند باید به سمت پایین دمیده شود.
 3. کوادکوپتر هنگام اتصال باتری روشن نمی شود
  راه حل : ابتدا از سلامت باتری دستگاه و شارؤ بودن آن اطمینان حاصل کنید ، اکر مشکل برطرف نشد ، سیمهای رابط و کلید روشن و خاموش را با دقت بررسی نمایید ممکن است اتصالی قطع شده باشد و اگر باز هم مشکل برطرف نشد باید برد اصلی را تعمیر یا تعویض نمایید.
 4. کوادکوپتر روشن می شود اما با ریموت کانکت نمی گردد
  راه حل : ابتدا از سلامت باتری ریموت کنترل و نو بودن آنها اطمینان حاصل کنید و سپس مطمئن شوید باتری کوادکوپتر نیز فول شارژ است ، اگر مشکل برطرف نشد در صورت در دسترس بودن با یک ریموت دیگر امتحان نمایید ، اگر مشکل برطرف نشد ایراد از برد اصلی دستگاه است که باید تعویض یا تعمیر گردد و برای این مورد باید با تعمیر کار صحبت کنید.
 5. دوربین کواد کار نمیکند یا به وای فای متصل نمیگردد
  راه حل : ابتدا از قرارگیری صحیح سوکت دوربین در جای خود اطمینان حاصل کنید اگر مشکل برطرف نشد دوربین یا لنز دوربین مشکل دارد که باید تعمیر یا تعویض گردد.

همانطور که اشاره شد ۵ مشکل اساسی که میتواند در تعمیر کوادکوپتر راه گشای شما باشد خدمتتان عرض شد ، تعیرات دستگاه های الکترونیکی میتواند کاره آسانی باشد ، اگر شانس بیاورید و مشکل از برد اصلی یا قطعات برد نباشد !


تعمیرات برد اصلی کوادکوپتر ارزشمند است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید کمی تخصصی به موضوع نگاه کنیم ، اگر برد دستگاه شما به آسانی در دسترس است بهتر است یک برد آماده تهیه کرده و خودتان برای تعویض آن دست به کار شوید ، اما اگر پرنده شما جزو محصولاتی است که قطعات آن کمیاب یا نایاب است طبیعتا عیب یابی تخصصی و تعمیرات خود برد و تعویض IC یا قطعاتی نظیر خازن و ترانزیستور باید توسط متخصص الکترونیک و یک تکنسین حرفه ای انجام پذیرد تا برد دچار شوک و خاموش همیشگی نگردد ، بنابراین در مورد تعمیرات تخصصی برد یک کوادکوپتر باید به متخصص این کار مراجعه کنید و طبیعتا اگر تخصصی در این زمینه ندارید به هیچ عنوان کار شما نخواهد بود.

معمولا یک برد آسیب دیده را قبل از تعمیر با تینر فوری ۱۰.۰۰۰ و یک مسواک به خوبی تمیز می کنند تا اگر اتصالی یا گرد و غباری روی آن است برطرف گردد و در ۳۰ الی ۴۰ درصد مواقع ممکن است با یک تینر و مسواک ساده مشکل برطرف گردد و دیگر نیازی به تعمیر یا تعویض برد نداشته باشید!

تعمیرات قطعات مکانیکی به صرفه است؟

قطعات مکانیکی نظیر موتور یا گیر بکس دستگاه ، معمولا از قیمت زیادی برخوردار نیستند ، لذا تعمیرات آنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست ، لذا تعویض این قطعات بسیار ساده تر از تعمیر آن است و خودتان هم میتوانید با تهیه قطعه مورد نظر آن را تعویض نمایید.

در چه مواقعی به تعمیر کار کوادکوپتر نیاز داریم؟

همانطور که اشاره شد تعمیرات در سطح تعویض قطعات یا تعمیرات جزیی میتواند کاره ساده ای باشد که از عهده همه بر بیاید ، اما اگر کوادکوپتر شما نیاز به تعمیرات تخصصی داشت باید حتما از یک متخصص و تعمیر کار حرفه ای کوادکوپتر کمک بگیرید ، به طور کلی اگر می بینید که شاید نتوانید از عهده تعمیر کوادکوپترتان بر نیایید بهتر است به پرنده آسیب دیده دست نزده و مستقیما با یک تعمیر کار تماس بگیرید.