ربات پرنده امدادگر و بازرس خطوط توزیع برق ساخته شد...

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده‌ی پهپادها، بازرسی از خطوط انتقال برق و قدرت است که کمک قابل توجهی به پیشگیری از عیوب و جلوگیری از قطعی برق خطوط می‌کند. پهپادها به خوبی مسئله می تواند تعقیب خط یا مسیر را به عنوان یک ماموریت انجام دهند، بنابراین میتوان از آنها برای تشخیص تعقیب خطوط فشار قوی برق استفاده نمود. از مزایای این روش می‌توان به بررسی خطوط فشار قوی به کمک رباتهای پرنده، بدون نیاز به قطع برق و خطر انسانی نزدیک شدن به خطوط فشارقوی اشاره کرد.

هدف از انجام این پروژه ها با استفاده از پهپادها، ایجاد امکان بازرسی منظم، دقیق، غیر تماسی و نزدیک به خطوط فشار قوی در مناطق مختلف کشور بدون مخاطره انسانی و نیاز به قطع برق است. در عین حال بایست این عملیات به صورت سریع و پایدار انجام شود. در این مسئله ربات پرنده وظیفه دارد ارتفاع و فاصله‌ی خود با کابل برق را حفظ کرده و آن را دنبال کند، تا از صحت اتصال کابل در طول مسیر اطمینان حاصل کند.

برای حل این مسئله، ابتدا لازم است الگوریتمی بر مبنای پردازش تصویر طراحی شود و اطلاعاتی که از طریق دوربین پرنده دریافت می­شود، فیلتر شده و موقعیت کابل از تصویر پشت زمینه جدا شود. پس از تشخیص دادن موقعیت کابل برق پرنده می بایست موقعیت خود را نسبت به موقعیت کابل تشخیص داده و فرمان حرکتی متناسب با این وضعیت مورد نظر از کنترل کننده­ ی طراحی شده اعمال شود. در نهایت باید ساختاری برای کنترل وظایف در حالتهای مختلف پروازی پرنده فراهم باشد تا وظیفه­ ی لحظه ای پرنده مشخص گردد.


مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه ارتباطات سازگان صنعت در خصوص ربات پرنده بازرس گفت: این ربات یک ربات پرنده امدادگر و بازرس است که می‌تواند درحوزه‌های بررسی و عیب‌یابی خطوط توزیع برق به کار گرفته شود و توسط گروهی از مخترعان زنجانی، طراحی و ساخته شده است. هادی مهدوی عنوان کرد: این ربات توانایی بررسی و شناسایی محیط‌های خطرناک و یا غیر قابل دسترس برای انسان‌ها را دارد و دستگاه‌هایی را که در ارتفاع بالا و یا مکان‌های صعب‌العبور مانند بالای برج‌ها نصب شده‌اند، تعمیر و نگهداری می‌کند. وی افزود: ربات پرنده بازرس موجب کاهش خطرات جانی در بازرسی‌های خطوط توزیع برق شده و در یافتن و شناسایی مصدومان در حوادث طبیعی و غیر طبیعی نیز بسیار کاربرد دارد. این ربات همچنین کاربردهای نظامی دارد و مجهز به سیستم ناوبری هوشمند برای مسیریابی است.

این کارشناس ادامه داد: همکاری ربات با انسان برای انجام کارها در شرایط سخت و دشوار از دیگر ویژگی‌های این ربات است که آن را منحصر به فرد می‌کند و دارای قدرت مانور بالا، یعنی تغییر جهت حرکت و تغییر موضع با بالاترین سرعت است و دارای اندازه کوچک و قدرت پرواز بیشتری است. وی در خصوص مزایای اصلی این ربات پرنده، اظهار کرد: از جمله مزایای این ربات پرنده بازرس خطوط برق، امکان پرواز در مناطق مرتفع، امکان ارسال اطلاعات صحیح به اپراتور و دارا بودن سیستم ضبط تصویر را می‌توان نام برد. مهم‌ترین مزیت این ربات با توجه به این که ساخت مدارات کنترلی و ناوبری این ربات به صورت کاملا بومی است، امکان هوشمندسازی و تعریف ماموریت‌ها در شرایط مختلف و تعمیر و نگهداری آسان است. وی یادآور شد: امروزه استفاده از ربات‌های پرنده و کوادکوپتر در حال افزایش است و به دلیل امکان نصب دوربین برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری از دکل‌ها و تجهیزات خطوط توزیع برق جهت بازرسی و … می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین این ربات پرنده بازرس خطوط برق، می‌تواند تصاویر با کیفیت بالا را توسط فرستنده روی دوربین ضبط و ارسال کند تا بررسی‌های لازم روی آن صورت گیرد. مهدوی در رابطه با توانایی ربات‌هایی با این ساختار تصریح کرد: این ربات توانایی بازرسی ساختار برج، ارزیابی اتصالات پیچ و مهره و بررسی وضعیت کلی دکل و ترانس‌های توزیع اطلاعات موثر برای یک تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده را دارد. به همین خاطر در دهه اخیر تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است که توانایی‌های این ربات‌ها بیشتر شناسایی شود. این کارشناس با اشاره به قدرت این ربات‌ها در توانایی انجام کارهای مربوط به انسان‌ها، خاطرنشان کرد: ربات‌های پرنده می‌توانند کمک بزرگی برای انسان در موقعیت‌های خطرناک باشند. این وسائل نقلیه بدون سرنشین، با بازوهای کارآمد خود می‌توانند به طور کاملاً خودگردان اشیا را حمل و جابه‌جا و یا در ساختن سازه‌های ساده کمک کنند. تصور کنید بخواهیم عملیاتی در مکانی که امکان رفتن انسان وجود ندارد انجام دهید. ربات پرنده می‌تواند در این راستا کمک کند و پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک این ماشین‌های پرنده بتوانند در همکاری با هم، کاربردهای تازه‌ای از ربات را بیافرینند.


پرنده بازرس خطوط لوله ای:

بازرسی لوله ای نیز به دلیل وجود نشتی های مختلفی که در خطوط لوله ای وجود دارد و هزینه های گزافی که جهت شناسایی این عیوب می شود جزء یکی از بازرسی های پر هزینه محسوب می شود. بنابراین استفاده از وسیله ای که این هزینه ها را کاهش دهد و پاسخگوی نیاز این صنعت باشد و خطاها و هزینه های انسانی را کاهش دهد همیشه مطرح است. یکی دیگر از کاربردهای ربات های بدون سرنشین در زمینه بازرسی لوله ای است.