تبدیل حشرات به پهپاد با تسلط بر سیستم عصبی جاندار

چند وقتی است که مهندسان در کنار ساخت پرنده های کوچک به فکر استفاده از حشرات برای پیشبرد اهداف خود شده اند، آنها طی تلاش ها و آزمایشات اخیر خود توانستند بر روی مغز حشرات تسلط پیدا کنند و حرک آن را به کنترل خود درآورند.

یکی از زیر مجمموعه های پهپادها که این روزها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است (MAV(Micro Air Vehicle یا ریزپرنده ها هستند. شاید دلیل توجه به طراحی و ساخت ریزپرنده ها را باید در کاربرد آن که اغلب برای جاسوسی و فعالیت های پنهان کاری به کارگرفته می شود بتوان یافت. ریزپرنده ها اغلب وظیفه ی شناسایی در جنگ های نزدیک را دارند و لازمه ساخته پرنده با این ابعاد، تکنولوژی بالایی است تا بتوان تمامی سیستم های آن را در ابعاد میکرو طراحی و آماده ی ساخت کرد.

معمولا پیکره ی این نوع پهپادها مانند پرنده ها برای تولید نیروی برآ از بال زدن استفاده می کنند زیرا از این طریق صدای کمتری ایجاد می کنند و در انجام ماموریت خود موفق ترند. این نوع طراحی سبب شده بود که حرکت و ظاهر میکرو پرنده ها به سمت حشرات میل کند اما با این وجود همواره مشکلاتی مانند تامین نیروی مولد در ابعاد میکرو و مواردی ازین قبیل مهندسان را به فکر و ایده های جدید ناگزیر می کرد.

اواخر سال گذشته محققان به این نتیجه رسیدند که در صورت برقراری ارتباط میان قطعات الکترونیکی و سلول مغز حشرات، حرکت این موجودات را می توانند کنترل کنند. با تحقیقات و آزمایش های صورت گرفته در این مدت دانشمندان موفق شدند با تزریق نوعی ژن به سلول مغز سنجاقک ارتباطی میان پالس های نوری و نورون های مغز حشره برقرار کنند. این پالس های نوری از طریق کیت الکترونیکی که بر پشت جاندار سوار شده است تامین می شود و دلیل انتخاب سنجاقک را مشخص بودن الگوی پرواز و بزرگ بودن نورون های مغزی آن اعلام کرده اند. این پژوهش با هدف انجام عملیات تجسس و یا عملیات های سودمند دیگر مانند گرده افشانی هدایت شده، صورت گرفته است اما تسلط بر سیستم عصبی یک جاندار گامی بزرگ در علم ژنتیک و کنترل است که می تواند قدری هم خطرناک باشد.


به گزارش frontpagemag. "موساد" باغ وحشي از حيوانات دست‌آموز دارد که از کشورهاي همسايه فلسطين جاسوسي کرده يا دست به خراب‌کاري مي‌زنند. سرويس جاسوسي موساد از حيواناتي مانند سنجاب، کوسه، پليکان، حشرات، موش‌، خوک و به تازگي کرکس‌ها استفاده مي‌کند.

رژيم صهيونيستي معمولا در کشورهاي اسلامي منطقه از حيوانات استفاده مي‌کند تا به شهروندان حمله کرده و يا از آن‌ها جاسوسي کند. نمونه‌هاي اين اقدامات حمله کوسه‌ها به سواحل مصر در سال 2010، شکار کرکس جاسوس موساد در عربستان سعودي در سال 2011 که با خود تجهيزات ردياب ماهواره‌اي حمل مي‌کرد و آخرين مورد هم کشف يک شاهين همراه با برچسب رژيم صهيونيستي در کشور سودان بود.


مرغ مگس‌خوار

در ماه مي سال 2012، يک مرغ مگس‌خوار اروپايي با برچسب اسراييلي در روستايي در مرز جنوب شرقي ترکيه توسط روستايي‌ها پيدا شد. روستايي‌ها اذعان کرده‌اند که پرنده با خود ريزتراشه‌اي همراه داشته است.

شکار يک پرنده ديگر در سودان

در دسامبر سال 2012، يک روزنامه سوداني اعلام کرد که دولت اين کشور کرکسي را در شهر کرينک Kereinek، شکار کرده است که احتمالا براي اسراييل جاسوسي مي‌کرد و به روي پاي آن يک برچسب عبري وجود داشته و مجهز به تجهيزات الکترونيکي بوده است.

بر اساس این گزارش، این کرکس در منطقه دارفور در غرب سودان اسیر شده است. پس از آن مقامات سودانی اعلام کردند اسرائیل از کرکس‌ها برای جاسوسی از کشور آنها استفاده می‌کند. در واقع، تجهیزاتی که به کرکس وصل شده، شامل سیستمی است که اطلاعات از جمله تصاویر را از طریق ماهواره‌های ارتباطی جمع‌آوری می‌کند. علاوه بر این سیستم، تراشه جی‌پی‌اس نیز به این پرنده نصب شده است.

استفاده رژيم صهيونيستي از کوسه‌هاي قاتل

به گزارش الاحرام انگليسي، در دسامبر سال 2010، چندين کوسه به سواحل جنوبي صحراي سينا در شرم‌الشيخ حمله کردند. در پي اين حملات، کاپيتان مصطفي اسماعيل در مصاحبه‌اي با شکبه Egypt Today اذعان کرد که در يکي از کوسه‌هاي شکار شده تجهيزات رديابي اسراييلي پيدا کرده است. شهردار شرم‌الشيخ نيز در سخناني اعلام کرد که موساد با فرستادن کوسه به آب‌هاي مصر قصد دارد تا صنعت توريسم در اين کشور را فلج کند.


نويسنده و تحليل‌گر اسرائيلي روزنامه " اسرائيل هايوم" طي مقاله‌اي عنوان داشت: سرويس اطلاعات اسرائيل(موساد)، براساس يك برنامه محرمانه تحت عنوان "آرواره درنده 10" از كوسه‌هاي آموزش ديده براي اهداف نظامي استفاده كرده است. وي در ادامه افزود:‌ اين طرح با همكاري نيرو دريايي اسرائيل صورت مي‌گيرد. در اين طرح از كوسه‌هاي آموزش ديده براي انجام عمليات‌ها خارج از آب‌هاي منطقه‌اي اسرائيل و شكنجه برخي از بازداشت شدگان و شناسايي غواص‌هاي دشمن استفاده مي‌شود. يائيرسار، هم‌چنين تاكيد كرد: اين كوسه‌ها به مدت سه الي شش ماه در سواحل اريتره آموزش مي‌بينند و بعد به بنادر سرزمين‌هاي اشغالي فرستاده مي‌شوند.

وي در ادامه افزود:‌ برخي از ماموريت‌هاي اين كوسه‌ها نزديك شدن به سواحل ايران براي زير نظر گرفتن بنادر اين كشور از طريق سيستم‌هايي كه بر روي باله‌هاي آنها كار گذاشته شده مي‌باشد.